Wystawa, ekspozycja Polskie Rekordy – projekt i wykonanie wystawy tymczasowej

Jak stworzyć nową atrakcję turystyczną?
W naszym zespole pracują osoby, które w przeszłości zajmowały się projektowaniem ekspozycji muzealnych. Wiele realizacji przy projektach samorządowych, nie pozwalała im do końca rozwinąć skrzydeł. Wiele pomysłów wydawało się, że już nigdy nie zostanie zrealizowanych, a pomysły na ekspozycję na zawsze pozostaną w szufladach naszych zdolnych projektantów.
I w takim momencie zgłosił się do nas inwestor, który chciał stworzyć nietypową ekspozycję na wzór tych znanych z muzeów Guinnessa czy Ripleya.
Pomieszczenia, które  przeznaczył pozwalały na zagospodarowanie jedynie 77,5 m2 powierzchni. Niby niewiele, a jednak…
Rozpoczęliśmy od ustalenia jakimi zbiorami dysponuje inwestor, jako że posiadał już takie. Do nich postanowiliśmy dopasować resztę ekspozycji. Koncepcja budowy zwykłego obiektu muzealnego i prezentację tego wg. utartych schematów zbyt ograniczałaby inwencję twórczą designerów.
Postanowiliśmy „ożywić” muzeum poprzez instalację popularnych obecnie multimediów. Jednak w taki sposób, aby charakterem pasowały do obiektu. Wiele z rzeczy, które mogły być rekordowe świetnie prezentowała się na kartkach papieru, jednak nie posiadaliśmy ich fizycznych odpowiedników. Stworzyliśmy więc od podstaw takie „hity” wystawy - jak fotoplastykon, mapę rekordowych budowli w 3D, stanowisko do ustanawiania rekordów w staniu na jednej nodze, największego oscypka, największą roladę śląską czy najdłuższego wąsa.
Oczywiście oprawy wymagały także istniejące już rekordy, takie jak największa cegła ręcznie formowana, czy stoisko przy którym można się było stanąć obok makiety największego polaka. Wszystko to zaprojektowaliśmy jak i wykonaliśmy samodzielnie w przeciągu 4 miesięcy.
Wystawa tymczasowa i objazdowa to również temat, którego możemy się podjąć.

Next project